Hemlik Manevrası Nasıl Yapılır?

Orjinal adı Heimlich manevrası olan, dilimizde ise Hemlik manevrası olarak telaffuz edilen, boğaza yabancı bir cisim veya yiyecek girdiğinde uygulanması gereken bir ilk yardım tekniğidir. Bu yöntemle soluk borusuna giren yabancı cisimler çok kısa sürede çıkarılabilir. Hemlik yöntemi çok basit bir ilk yardım tekniğidir ve Türk Hemlik yöntemi olarak da bilinir. Bu ilk yardım uygulamasının hızlı ve doğru bir şekilde yapılması esastır. Bu yöntem başta polis, hostes, güvenlik görevlileri, hizmet sektörü çalışanlar ve sağlık personeli olmak üzere birçok meslek grubu için temel bir ilk yardım eğitimi olarak kullanılmaktadır.

Heimlich Manevrası

Heimlich Manevrası

  • Öncelikle tıkanan kişinin arkasına geçin. Kollarınız, tıkanmış kişinin üst karın bölgesinde göbek çukurunun hemen yukarısına gelecek şekilde kişiyi kavrayın.
  • Kişinin öne doğru eğilmesini sağlayınız.
  • Yumruk şekline getirdiğiniz bir elinizi, göbek çukuru ile göğüs kemiğinin alt çıkıntısı arasındaki boşluğun ortasına yerleştirin.
  • Diğer elinizle daha önce yerleştirdiğiniz elinizi kenetleyerek, içe ve yukarı doğru sert darbeler uygulayın.
  • Bu hareketi beş kere tekrarlayın.
  • Müdahale sırasında hasta bilincini kaybederse sırt üstü sert ve düz bir zemine yatırılır ve solunum olmadığı için temel yaşam desteğine başlanır.
  • ÖNEMLİ: Soluk borusunda yabancı bir cisim olduğu için hastaya soluk vermekten kaçınmayın. Soluk verilmezse hasta soluksuz kaldığı için 5 dakika içerisinde beyin hasarı, 10 dakika içerisinde ise beyin ölümü gerçekleşir. Bu nedenden dolayı Heimlich Manevrası sonrasında da Temel Yaşam Desteği gerekirse yapay solunum verilmelidir! Hasta ya da yaralının soluk alıp vermeye başlaması bizim öncelikli amacımızdır. Verilen solukla yabancı cisim hastanın akciğerlerinden birine gidecek ve kişi diğer akciğerden nefes alıp vermeye başlayacaktır. Sonrasında çok basit bir operasyonla cisim oradan çıkartılabilir.
Heimlich manevrası nasıl yapılmalı?

Heimlich manevrası nasıl yapılmalı?

Kendi Kendine Hemlik Manevrası Nasıl Yapılmalıdır?

Çevrenizde kimse yoksa boğazındaki yabancı cisim nedeniyle nefes alamıyorsanız, Hemlik manevrası kendi kendinize yapabilirsiniz. Öncelikle sakin olup ve sakin davranmalısınız. Şiddetli öksürük, yabancı bir cisim boğaza girer ve tıkanıklığa neden olursa öksürürken çıkamaz; Bir el yumruk haline getirilerek karın ile göğüs kafesi arasına yerleştirilir.

Diğer elin yardımıyla yumruk eli zorla kendine doğru çekilir. Bu yöntem de başarısız olursa; Duran bir cisme ek bir kuvvet uygulanır. Çevrenizde, bel hizanıza kadar dayanacak sabit bir nesne bulmanız gerekecektir. Bir sandalye, masa veya bank gayet iyi çalışır. Hemlik manevrası hala önünüzde kenetlenmiş durumdayken sağlam bir şeye yaslanın ve ellerinizi karnınızın arasında tutun ve vücudunuzu sabitleyin. Diyaframa etki eden kuvvet çok daha fazla olacak ve hareketin nefes borusuna sıkışmış yabancı cisimleri yerinden çıkarmadaki etkinliğini artıracaktır.

Hemlik Manevrası Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kesinlikle göğüs kemiğine ve kaburgalara baskı yapılmaması gerekir. Çünkü kemiğe yapılan güçlü bir bası kaburgalarda kırıklar meydana gelebilir ve bu da iç kanamaya sebebiyet verir. Bu nedenle Heimlich Manevrası göğüs kemiğinin ucunun tam altına ve midenin üstüne gelecek biçimde olmalıdır.

İkinci bir uyarı ise, yapılacak olan bası, içeriye ve yukarıya doğru yapılmalıdır. Çünkü soluk borusunun içerisine kaçan yabancı bir cisim yukarı ittirilerek çıkarılabilir.

Üçüncü uyarı, yapılan her basıdan ve sırta vuruştan sonra hasta ya da yaralının ağız içi mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer ağız içinde görülen bir cisim varsa işaret parmağımızın yardımıyla yabancı cisim ağzın içerisinden çıkarılır.

Dördüncü ve son uyarı ise, hasta ya da yaralı yapılan müdahale esnasında her zaman öne doğru eğilmelidir. Bu sayede yer çekimi sayesinde soluk borusundaki yabancı cisim daha rahat bir şekilde çıkacaktır.

Heimlich Manevrası daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Rentek Manevrası Nasıl Yapılır?

Leave a Reply