İlk Yardımın Önemi Nedir?

İlk yardımın önemini şu cümle ile açıklayabiliriz;

Kaza mahallinde ilk 5 dk içinde uygulanacak etkili bir ilk yardımla ölümlerin yaklaşık yüzde ellisini önleme şansımız vardır.

Doğru ve Etkili Müdahalenin Önemi:

Kazazedenin yaşamsal fonksiyonlarının durduğu veya durmak üzere olduğu kaza veya yaralanmalarda, ilkyardımın ilk 5 dakika içinde başlatılması hayati önem taşımaktadır.

Toplum olarak ilk yardımın önemini son yıllarda yaşanan olaylar özelinde daha iyi kavramış olduk. Aniden gerçekleşen bir rahatsızlık ya da kaza sonucunda 112 yi arayarak sağlık görevlilerin gelene kadar hasta/yaralının yaşamını kaybetmesine neden olabilir. Ancak çevremizde ilk yardım eğitimi alan bireylerin olması hasta/yaralının hayatta kalmasını sağlayabilir.

Bunlara bir kaç örnek verelim;

  • Boğaza yabancı cisim kaçtığında nefes almada zorluk yaşanır. Hasta/yaralının yakınında ilk yardım kursu alan bir birey varsa hemen heimlich manevrası yaparak yabancı cismin vücuttan atılmasını sağlayarak hastanın hayatta kalmasını sağlayabilir.
  • Bir trafik kazası sonrası kanaması olan yaralıya çevrede bulunanlar arasında ilk yardım bilgisine sahip kişiler tarafından hasta/yaralının kanı durdurularak daha kötü sonuçların önüne geçilir. Bu örnekleri daha fazla verebiliriz.

İlgili Yazılar

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/ilkyardimkursu1

Leave a Reply